Ryby zostały zakwalifikowane jako grupa żywności funkcjonalnej, czyli takiej która wywiera korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia. 

Ryby i przetwory rybne zawierają dobrze przyswajalne białka o korzystnym składzie aminokwasowym (bogatym w tryptofan, lizynę, metioninę, cysteinę, treoninę), są bogate w makro- i mikroelementy (np. wapń, jod, fosfor, selen i fluor) i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Jednak przede wszystkim są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym z grupy omega-3 takich jak DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Według badań spożycie ryb w odpowiedniej ilości, a tym samym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, może znacząco:
obniżyć zawartość trójglicerydów we krwi, zredukować ryzyko zawału serca i chorób krążenia,  utrudnić odkładanie się płytek miażdżycowych,  poprawić funkcjonowanie układu nerwowego (łagodzi stres i depresję, wpływa korzystnie na pamięć), obniżyć ryzyko wystąpienia stanów zapalnych (wzmacnia odporność).

W marcu restauracja Verres en Vers proponuje trzy nowe pozycje w menu z następującymi rybami w roli głównej:

Śledź jest rybą bałtycką, średnio tłustą, posiada znaczącą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, jednak niedużo kalorii (160 kcal/100g). Stanowi bardzo dobre źródło białka (17 %) przyswajalnego aż w 98 %. Jego mięso dostarcza sporej dawki odmładzającej witaminy E i wpływającej na pracę mózgu – witaminy D. Ponadto, śledzie zawierają żelazo, cynk, fosfor i jod – korzystne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia i anemię. Śledzie można przygotowywać na wiele sposobów – smażyć, piec, wędzić, marynować w occie, solić. Sprawdzają się świetnie jako danie obiadowe lub też jako samodzielna przystawka lub składnik sałatki.


Sandacz żyje w stawach i rzekach Europy środkowo-wschodniej. Jako ryba słodkowodna nie ma właściwości prozdrowotnych charakterystycznych dla ryb morskich, jednak jego wyjątkową zaletą jest smak. Sandacz bowiem uważany jest za jedną z najsmaczniejszych ryb słodkowodnych. Jest uniwersalny w przygotowaniu – można go gotować, smażyć, grillować i nadziewać. Jego delikatne mięso wspaniale komponuje się z wyrazistymi dodatkami.


Dorada występuje głównie w Morzu Śródziemnym i w środkowej części wschodnich wód przybrzeżnych Oceanu Atlantyckiego. Charakteryzuje się chudym (100 kcal/100 g), zwartym i soczystym mięsem oraz niedużą ilością ości, dlatego bardzo dobrze nadaje się do smażenia i grillowania. Często podaje się doradę pieczoną w całości w soli. W krajach śródziemnomorskich dorady suszy się na słońcu. 


Zapraszamy do naszej restauracji na wypróbowanie nowych rybnych specjałów!