Żur, żurek – niezwykła zupa, która swój zdecydowany, kwaśny smak zawdzięcza zakwasowi z mąki żytniej. 

Można go skosztować głównie w Polsce i na Białorusi. Żurek pojawia się obowiązkowo na polskim stole w czasie świąt Wielkanocnych. Najczęściej podawany jest z białą kiełbasą i jajkiem na twardo.  Wyjątkowo uroczyście wygląda podany w wydrążonym chlebie. Jednak gospodynie w wielu domach przygotowują żurek przez cały rok. Nic dziwnego, ponieważ ta prosta potrawa może mieć wiele odsłon i szybko się nie nudzi.

Jest to danie staropolskie, zatem jego forma zmieniała się przez lata. Początkowo była to bardzo chuda zupa, pozbawiona smakowitych dodatków. Jadano ją niemal codziennie w okresie Wielkiego Postu i z utęsknieniem czekano na Wielki Piątek, kiedy to urządzano wielki „pogrzeb żuru”, zakopując cały jego ogromny gar w ziemi lub wylewając na obrzeżach wsi. Jednak z czasem i z wzrostem zamożności ludzi, zupa ta została wzbogacona w ziemniaki i suszone grzyby oraz doprawiona czosnkiem, chrzanem i majerankiem.

Obecnie żurek przygotowuje się na wywarze mięsnym z dodatkiem żeberek, białej kiełbasy lub wędzonego boczku. Ziemniaki można zastąpić chrupiącymi grzankami. Zależnie od regionu i preferencji może być też zabielany śmietaną. W kuchni polskiej występuje odmiana żurku – tzw. barszcz biały, który różni się tym, że powstaje na bazie zakwasu z mąki pszennej i w smaku jest znacznie mniej kwaśny.

W Verres en Vers poczujesz przedsmak zbliżających się świąt. Zapraszamy na żurek – wspaniale aromatyczny, rozgrzewający, zaostrzający apetyt. Po prostu jedyny w swoim rodzaju!