Kurki to jedne z pierwszych grzybów pojawiających się w naszych lasach. Sezon na nie trwa od czerwca do października.

Są powszechnie obecne w lasach liściastych i iglastych strefy umiarkowanej półkuli północnej oraz w Australii. W Polsce należą do najliczniej występujących grzybów, ale w niektórych krajach, z uwagi na kwaśne deszcze, zanikają na przykład w Niemczech. Są lubiane przez grzybiarzy, nawet początkujących, ze względu na intensywnie żółty kolor i występowanie w grupach, co ułatwia ich znalezienie.

Zebrane w lesie kurki można przechowywać w różnej postaci. Najlepszą metodą, zachowującą ich strukturę i aromat, jest mrożenie. Należy jednak pamiętać o ich wcześniejszym zblanszowaniu, inaczej będą miały gorzki posmak. Grzybki te można również suszyć lub marynować, jednak po tego typu obróbce znacznie tracą na jakości i smaku i zdecydowanie ustępują miejsca innym grzybom leśnym.

Kurki nie są bogate w wartości odżywcze, choć na tle innych grzybów nie prezentują się najgorzej pod tym względem. W 90 % składają się z wody, resztę stanowią białka, węglowodany i tłuszcze. Ich kaloryczność jest bardzo niska – 38 kcal w 100g, ale jednocześnie zawierają sporo błonnika, przez co można je zaliczyć do produktów polecanych przy odchudzaniu. Kurki są dobrym źródłem aminokwasów egzogennych, witamin z grupy B, witaminy D, żelaza, potasu, cynku, manganu i miedzi.

Restauracje całego świata serwują je jako rarytas, bo są po prostu przepyszne. Smak kurek jest nieporównywalny, jednocześnie delikatny i lekko pieprzowy (stąd ich właściwa nazwa - pieprznik jadalny Cantharellus cibarius Fr.). Są łatwe w przygotowaniu, gdyż wystarczy je gotować lub smażyć (oczywiście na maśle) raptem 10 minut. Dość częstym błędem jest ich długa obróbka, a właśnie z czasem stają się twarde. Jednym z popularniejszych dań jest jajecznica z kurkami – wyśmienita i całkowicie różna od takiej jadanej na co dzień. Kurki też wspaniale nadają się jako baza do sosu śmietanowego, farszu do pierogów czy tart. Dodają charakteru daniom wegetariańskim, ale tak jak i wszystkie grzyby dobrze komponują się również z mięsem i rybami.


Sezon grzybowy w pełni - zapraszamy na propozycję zupy z kurek w klasycznym wydaniu z kwaśną śmietaną i koperkiem


Kurki - 250g 
Ziemniaki - 300g
Bulion drobiowy - 1 litr
Marchewka - 150g
Por - 1 szt. 
Tymianek, kilka gałązek
Koperek - 1 pęczek
Kwaśna śmietana – 150g
Masło - 40g
Sól, pieprz do smaku