Karnawał to okres zimowych zabaw rozpoczynający się w dniu święta Trzech Króli (6 stycznia) i kończący się we wtorek (ostatki, śledzik) przed Środą Popielcową, która jest początkiem Wielkiego Postu przed Wielkanocą. 


Nazwa pochodzi prawdopodobnie od wł. carne vale - pożegnanie mięsa. Inne źródła donoszą, że słowo "karnawał” wywodzi się z łac. carrus navalis oznaczającego wóz w kształcie okrętu, który brał udział w uroczystościach ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.


Najsłynniejsze bale i imprezy karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro i w Wenecji, wielu turystów przybywa także na Notting Hill Carnival w Londynie czy w region Nadrenii-Westfalii w Niemczech.


W Polsce tradycja świętowania karnawału sięga czasów szlachty sarmackiej. W dawnej Polsce okres ten nazywano zapustami, był to czas hucznych zabaw i tańców oraz obfitego jedzenia i picia. Wśród wyższych sfer popularne były kuligi - na saniach odwiedzano kolejne dwory i w każdym z nich ucztowano. Ślady staropolskich tradycji pozostały na przykład na Kaszubach, gdzie do tej pory starsi i młodsi obchodzą radośnie zapusty. Jest to także czas jedzenia dużo i tłusto, tak by zaspokoić apetyt przed postem. Na stołach często pojawiają się placki ziemniaczane, bliny, pączki i faworki.


Już na początku XVI wieku także Gdańsk zasłynął z organizowania wspaniałych balów karnawałowych w Dworze Artusa i domach cechowych.


Obecnie również odbywają się eleganckie bale karnawałowe i bale przebierańców. Podczas imprez karnawałowych również nie może zabraknąć dobrego jedzenia i napojów.

Restauracje proponują menu, w którym pojawiają się zarówno wykwintne przekąski, jak i syte dania rodem z kuchni staropolskiej.

W styczniu w Verres En Vers szczególnie polecamy Karmelizowanego dorsza marynowanego w imbirze oraz halibuta na risotto z trybulą.