8 marca świętują wszystkie kobiety, w Dniu Kobiet otrzymują życzenia i kwiaty, jako wyraz szacunku, podziwu lub miłości.


Dzień Kobiet wywodzi się prawdopodobnie od rzymskich Matronaliów - uroczystości obchodzonej na początku marca przez zamężne kobiety, które modliły się do bogini Junony o szczęście małżeńskie i w tym dniu dostawały podarunki od mężów. Idea ta powróciła na początku XX wieku wraz z ruchami robotniczymi i feministycznymi w Ameryce Północnej i Europie (1909). W ówczesnych czasach kobiety, które ciężko pracowały w fabrykach zaczęły walczyć o równe prawa pracownicze i zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet był obchodzony 19 marca 1911 roku w Danii, Austrii, Niemczech i Szwajcarii – w tle obchodów propagowano prawa kobiet np. prawo wyborcze. 8 marca 1913 i 1914 w kilku krajach wraz z uroczystościami z okazji Dnia Kobiet miały miejsce demonstracje antywojenne. W 1917 roku kobiety rosyjskie zorganizowały strajki i wiece pod hasłem „pokój i chleb”, a kilka dni później przyznano im prawa wyborcze. W efekcie 8 marca ustanowiono oficjalnym świętem w Rosji. Obecnie jest to święto obchodzone w niemal 60 krajach świata. Wyjątkiem jest Tunezja, w której kobiety świętują 13 sierpnia.


Z okazji Dnia Kobiet Panie otrzymują życzenia, kwiaty i małe prezenty, jednak w niektórych krajach czekają na nie specjalne przywileje np. w Rosji – dzień wolny od pracy, w Chinach – pół wolnego dnia. We Włoszech zaczynają świętować tydzień wcześniej, ulice są pełne plakatów przypominających o 8 marca. Panuje zakupowe szaleństwo, ponieważ również Panie obdarowują się nawzajem. W Portugalii i Rumunii kobiety spędzają ten dzień we własnych gronie na „babskich” kolacjach i imprezach. Jednak najwięcej szczęścia zdają się mieć Panie z Armenii, gdyż mają one cały Miesiąc Kobiet od 8 marca do 7 kwietnia.


W Polsce z okazji Dnia Kobiet mężczyźni wręczają kwiaty i drobne upominki nie tylko swoim żonom, lecz również matkom, przyjaciółkom, pracownicom. W czasach PRL królowały osławione czerwone goździki, rajstopy i kawa, a samo święto było przez władze wykorzystywane do podkreślania wagi udziału kobiet w życiu Państwa Ludowego. Na szczęście minęły te czasy i 8 marca jest po prostu dobrym pretekstem, aby docenić kobiety w swoim otoczeniu. Choć Panowie najczęściej prócz kwiatów wybierają czekoladki, to może warto w tym roku zrobić swoim Paniom niespodziankę i zaprosić do Hotelu Radisson Blu Gdańsk. W tym szczególnym dniu, wszystkie Panie otrzymują 15% na dania z karty Room Service + napój/wino musujące gratis do zamówienia.