1 maja we Francji obchodzone jest Święto Konwalii. To wspaniały dzień, kiedy wszyscy wręczają sobie bukieciki tych uroczych i delikatnych kwiatków na znak szacunku i sympatii.

 

Choć data 1 maja kojarzy się głównie ze Świętem Pracy obchodzonym na prawie całym świecie, to we Francji dzień ten ma podwójne znaczenie. Konwalia od dawna towarzyszyła obchodom związanym z nadejściem wiosny – przed pierwszą niedzielą maja zbierano konwalie i dekorowano nimi okna i drzwi domów. Natomiast tradycja wręczania sobie tych kwiatów pochodzi z połowy XVI wieku, kiedy to 1 maja odpędzano zimę za pomocą gałęzi, które za sprawą króla Charlesa IX zamieniły się konwalie. Kwiatki tak go zauroczyły, że postanowił co roku obdarowywać nimi swoje damy dworu. Wiele lat później, w 1900 roku, francuscy krawcy postanowili wręczać 1 maja konwalie swoim klientkom. Gest ten zyskał ogromną aprobatę wśród społeczeństwa i stał się corocznym zwyczajem trwającym do dziś. Co ciekawe, w tym dniu można sprzedawać konwalie na ulicach bez formalności i podatków. 

Konwalie to kwiaty o bogatej symbolice. Od dawna uważano, że niosą one szczęście i pomyślność. Były symbolem młodości, wiedzy i sztuki medycznej pojawiającym się często na wizerunkach średniowiecznych uczonych. Mnisi nazywali je „drabiną do nieba” z uwagi na ułożenie kwiatków na gałązce. Obecnie kojarzymy te małe białe dzwonki z nieśmiałością, skromnością i niewinnością, dlatego często wybierane są przez panny młode jako dodatek do sukni ślubnej.

Serdecznie zapraszamy do Verres en Vers na obchody Święta Konwalii! Rok temu zorganizowaliśmy pierwsze tego typu wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Również tym razem przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji, w tym oczywiście wspaniałe francuskie przysmaki.

Więcej informacji: Święto Konwalii