Okres letni to czas spektakli wizualno-muzycznych w wielu znanych miastach Francji. 

Światło i dźwięk (fr. son et lumière) – tak potocznie nazywa się nocne spektakle na powietrzu wykorzystujące najnowsze techniki świetlne, muzyczne, głosowe oraz efekty 3D, a nieraz również pokazy pirotechniczne. 

Pierwszy tego typu pokaz zorganizował kustosz na zamku w Chambord - Paul Robert-Houdini w 1952. Obecnie wspaniałe iluminacje są wyświetlane na placach, fasadach słynnych budynków, fontann w około 50 francuskich miastach. Najsłynniejsze przedstawienia odbywają się na fasadach zamków w Dolinie Loary, na Wersalu i Les Invalides w Paryżu, na katedrze Notre Dame w Strasburgu i wielu innych.

Twórcy tych spektakli czerpią inspirację z bogatej historii budowli. Wrażenia wizualne są dodatkowo wzbogacone przez efekty dźwiękowe – głos narratora i nastrojową muzykę, co w całości tworzy niesamowitą atmosferę i dostarcza widzom ogromnych wrażeń. Gra świateł podkreśla przepiękne elementy architektoniczne, a narrator, opowiadając historię budynków, przenosi nas w odległe czasy. Nierzadko obiekty, pod wpływem projekcji, całkowicie zmieniają swój charakter– na przykład w czasie święta Światła w Lyonie na fasadzie jednego z teatrów widniała twarz potwora, która reagowała na głosy publiczności, a jeden z placów zamienił się w ruchome morze.

Moda na pokazy światło i dźwięk rozpowszechniła się również w innych krajach. W Wielkiej Brytanii skupiają się one głównie na budynkach kościołów, katedr i opactw. Słynne są również pokazy na egipskich piramidach, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Azji np. w Delhi. Również w Polsce odbywają się cyklicznie popularne pokazy światło-dźwięk na przykład na zamku w Malborku, w Gniewie, na ratuszu w Poznaniu oraz w Gdańsku w ramach Jarmarku Dominikańskiego.

Każdy z nas wie, jak dobroczynny wpływ może mieć porcja dobrej muzyki – ukoi nerwy po całym dniu, wyciszy i wspaniale nastroi przed zbliżającym się końcem wakacji.