11. listopada świętujemy Narodowe Święto Niepodległości upamiętniające odzyskanie w 1918 roku przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. 

Z tej okazji Miasto Gdańsk, jak co roku w tym dniu, organizuje wielką Paradę Niepodległości. Uroczystość ta odbywa się już od 13 lat w naszym mieście i znana jest w całym kraju.
W paradzie uczestniczyć będą osobistości zasłużone dla niepodległości naszego kraju oraz aktorzy w strojach historycznych - z pewnością zobaczymy twórcę II Rzeczypospolitej Polskiej, Józefa Piłsudzkiego, który przemówi do zebranych otwierając Paradę. Zaproszono również grupy rekonstrukcyjne, w tym żołnierzy napoleońskich, husarię, damy z lat 20. i 30 i wiele innych ciekawych postaci.

Również wielbiciele motoryzacji będą zachwyceni, gdyż Paradzie zawsze towarzyszą pojazdy zabytkowe, militarne, motocyklowe. Organizatorzy zachęcają także mieszkańców miasta, aby przybyli przebrani w stroje historyczne. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Dodatkowo czeka nas oprawa muzyczna w postaci orkiestry dętej i towarzyszącego jej chóru. Uczestnicy odśpiewają tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i pieśni patriotyczne. Warto przyjść całą rodziną i świętować wspólnie w radosnej atmosferze.

W tym roku motywem przewodnim Parady będzie Orzeł Biały - symbol polskości. Harcerz e będą rozdawać zebranym pamiątkowe wpinki, naklejki oraz balony z orzełkiem. Paradzie Niepodległości towarzyszą różne imprezy, w tym roku zorganizowano "Noc niepodległości". W rzeczywistości są to dwa wieczory - 10 i 11 listopada - dające możliwość spędzenia czasu w wybranych restauracjach oznaczonych biało-czerwonymi kolorami. Lokale te będą serwować specjalne dania narodowe w przystępnych cenach. Verres en Vers również uczestniczy w tym wydarzeniu.

Z okazji Święta Niepodległości nasza restauracja przygotowała danie w biało-czerwonych barwach: Opiekaną polędwiczkę wieprzową z musem z pasternaku, duszoną rzodkiewką i sosem z wędzonej papryki. 10 listopada wieczór umili nam również muzyka na żywo.

Zapraszamy!

 

© 2014 Verres en Vers | realizacja: Nabucco