17 marca to narodowe święto Irlandczyków – Dzień św. Patryka, patrona Irlandii. 

Św. Patryk urodził się najprawdopodobniej w Walii w 385 roku, ale to Irlandczycy zawdzięczają mu ewangelizację wyspy, założenie wielu kościołów i chrzest kraju. Istnieje także wiele legend na temat cudów, jakich dokonywał, należą do nich przywracanie wzroku ślepcom i życia umarłym, a także odpędzenie plagi węży. Data 17 marca upamiętnia dzień śmierci świętego Patryka.

Jest to dzień, kiedy wszystko wkoło jest zielone, gdyż kolor ten jest symbolem odzwierciedlającym wspaniałe trawiaste tereny wyspy. Również zielona koniczynka jest rozpoznawanym na całym świecie symbolem Irlandii. Święty Patryk wykorzystał tę roślinę, aby wytłumaczyć pierwszym irlandzkim chrześcijanom ideę Trójcy Świętej. W tym dniu wszyscy ubrani na zielono radośnie świętują uczestnicząc w festynach i paradach. Tradycją jest też obowiązkowe wypicie szklanki whiskey, zwanej „dzbanem Patryka”. Jest to kolejny zwyczaj związany z osobą świętego patrona, który, wedle starych podań, niezadowolony z poczynań pewnej karczmarki, która skąpiła nalewając trunku, skutecznie nastraszył ją potworami i ta od tej pory zawsze podawała klientom pełne szklanki whiskey.

Dzień św. Patryka obchodzi się, na mniejszą lub większą skalę, w wielu innych krajach. Szczególną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zostało zapoczątkowane przez irlandzkich imigrantów, a obecnie łączy wszystkich Amerykanów. To tam rozpoczęła się tradycja picia zielonego piwa, która ogarnęła cały świat. Jednakże w samej Irlandii piwo to jest dostępne od niedawna w odpowiedzi na oczekiwania turystów. Innym nieodłącznym elementem świętowania są pokazy tańca i koncerty muzyki rodem z Irlandii. Hitem ostatnich lat jest oświetlanie lub farbowanie słynnych miejsc na zielono np. w Polsce Ratusza w Poznaniu, Krzywej Wieży w Pizie czy wodospadu Niagara.

W dniach 17 i 18 marca zapraszamy do naszego Sure Bar, gdzie będzie na Państwa czekać moc atrakcji. W ofercie oczywiście zielone piwo, a poza tym degustacja czterech rodzajów irlandzkiej whiskey w promocyjnej cenie 25 zł, dwudaniowe menu „graj w zielone’ za 28 zł, a ponadto 30% rabat na dania z kary Sure Bar dla trójmiejskich wielbicieli irlandzkiego święta. W programie także konkursy z nagrodami oraz muzyka irlandzka (18.03.).

Gorąco zapraszamy, aby świętować razem z nami w Sure Bar  - irlandzkim pubie w sercu gdańskiej starówki.

 

 

 

 

© 2014 Verres en Vers | realizacja: Nabucco