Gdańsk stolicą handlu! Jarmark św. Dominika zaprasza!

 Wspaniałe zapachy przypraw, niespotykane faktury tkanin, unikatowe naczynia, bezcenne starocie, turyści i kupcy z całego świata - a Wam, z czym kojarzy się Jarmark św. Dominika?

Już niedługo Gdańsk stanie się europejską stolicą handlu! Jarmark św. Dominika, który rozpoczyna się już 29 lipca i potrwa do 20 sierpnia, ma już ponad 750 lat! To historyczne wydarzenie zostało zainicjowane przez klasztor Dominikański. Pierwszy Jarmark zorganizowano na cześć ich patrona - wówczas miał on formę odpustnej mszy świętej, po której miał miejsce targ. W późniejszym czasie do miasta zaczęli przybywać kupcy z całego świata i jarmark zaczął się rozrastać. W pewnym momencie na gdański jarmark przybyło aż 400 statków i Plac Dominikański nie był już w stanie pomieścić wszystkich kupców. W odpowiedzi na tak ogromne zapotrzebowanie przestrzenne Jarmarku, wyznaczono nowe miejsce handlowe, których miejsca były adekwatne do produktów, którymi w nich handlowano. Tak powstały Targ Drzewny, Sienny, Rybny, Węglowy i Wąchany. "W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.[1]" 

Współczesny Jarmark Dominikański skupia rzemieślników, artystów, antykwariuszy oraz osoby prywatne, które wystawiają na sprzedaż własne zbiory antyków, staroci, czy różne inne unikatowe przedmioty „z duszą”. Jako że czasy się zmieniły, zmienił się też charakter stoisk i produktów, które można na Jarmarku zakupić.

Jarmark św. Dominika to jednak nie tylko rozległy „pchli targ” w Gdańsku, ale również towarzyszące mu występy artystyczne - koncerty, teatry, parady, wydarzenia sportowe i pokazy sztucznych ogni.

Jarmark wielu osobom kojarzy się z przysmakami z różnych zakątków świata - i słusznie. Rokrocznie wśród straganów z tkaninami, ubraniami, butami, antykami i innymi skarbami, pojawiają się stoiska oferujące niesamowite frykasy, a wśród nich: góralskie oscypki, obwarzanki krakowskie, pierniki toruńskie, sery mazurskie, wypieki i wędliny regionalne konkurują z oryginalnymi serami szwajcarskimi, pieczywem wileńskim czy przetworami z węgierskich papryk. Wybór jest przeogromny, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Na głodomorów na Jarmarku czekają również stoiska oferujące dania na ciepło czy kultową pajdę chleba ze smalcem.

W trakcie Jarmarku, zapraszamy również do Brasserie VenV na dania kuchni polskiej i francuskiej. Szef Kuchni Krzysztof Kowalczyk szykuje również na czas Jarmarku specjalną ofertę, która zaprezentujemy w przyszłym tygodniu. 

[1] www.jarmarkdominika.pl