Mają niepowtarzalny, zdecydowany i lekko pieprzny smak, są przy tym delikatnie chrupkie. Są doskonałe do sosów, zup, mięs, makaronów, zapiekanek, czy zwykłej jajecznicy. Mowa o kurkach, wyśmienitych grzybach, które rosną w lasach liściastych i iglastych.

Kurka, czyli pieprznik jadalny (lub liszka), ma charakterystyczny, żółty kolor. Co ciekawe, kurki nigdy nie są robaczywe i, jak na grzyby, są bardzo trwałe. Ponieważ żyją w symbiozie z drzewami, nierealnym jest hodowanie ich na skalę przemysłową. Kurki występują tylko dziko, co generuje ich cenę rynkową.

Sezon na pieprzniki trwa od połowy czerwca do października. Są one jednymi z najbardziej cenionych wśród szefów kuchni i miłośników gotowania grzybami, które urzekają nie tylko smakiem i aromatem, ale również wyglądem.

Warto pamiętać, aby czyścić grzyby suche, a następnie delikatnie przepłukać zimną wodą tak, aby nią nie nasiąkły, a na końcu osuszyć. Kurki tradycyjnie smaży się na „szybkim ogniu”, najcześciej na maśle klarowanym lub dusi - jeżeli wymaga tego receptura, jednak soli się dopiero po przetworzeniu. Posolone przed obróbką, wydzielą dużo lepkiego soku, który utrudni smażenie.

Najlepsze są kurki świeżo zebrane. Odgrzewane dania z grzybami tracą aromat, warto zatem jeść je od razu po przyrządzeniu. Nasz szef kuchni wie o tym doskonale i wszystkie dania przygotowuje na bieżąco.

Warto spróbować autorskich dań z kurkami z naszej karty sezonowej. Aksamitny krem ze smażonych kurek z palonym porem i oliwą truflową (25 pln) zapewne przypadnie do gustu fanom intensywnych, zdecydowanych smaków. Kremowe risotto z kurkami, dymką i serem comte (33 pln) to doskonała propozycja dla amatorów kuchni włoskiej z francuskim zakończeniem. Potrawka z kurek i boczniaka, z młodą botwinką i chrupiącą skwarką (39 pln) nasyci osoby preferujące tradycyjną kuchnię. Duży i żądny mocnych doznań apetyt poskromi comber z sarny z kawą i wiśniówką, ziemniakami rissoles, musem z poziomki oraz orzechem włoskim (89 pln).

Propozycją deseru, który harmonijnie dopełni smaku kurek w daniu głównym, są świeże owoce leśne, szampan i zabajone (21 pln).

Intensywnych doznań kulinarnych życzy

Szef Kuchni